"Ha a gyerekek méltóságban élnek, megtanulják az igazságot. Ha a gyerekek biztonságban érzik magukat megtanulnak hinni. Ha a gyerekek hitelesen élnek, megtanulják mit jelent szeretni. Ha a gyerekek elfogadva és barátságban élnek, megtanulják megkeresni a szeretetet a világban.
A te gyerekeid hogyan élnek?"
(Dorothy Law Nolte)
Nemrég találtam ezt a receptet. Én ugyan még nem próbáltam ki, de az eredeti oldalon feltett képek, nagyon szép színű gyurmák elkészítésének lehetőségéről tanúskodnak. Amennyiben van playdough gyurmád, akkor is ajánlom ezt a posztot a képek miatt:), nagy öröm lesz a lányoknak, ha belefogtok:) A feladatlapoknál is sok jó lehetőség van a játékra és a tanulásra, persze gyurmával. Hozzávalók: 1 csészeliszt 1 csészemelegvíz 2 teáskanáltejszín 1 teáskanálolaj 1/4csészesó élelmiszer színezőanyag http://www.skiptomylou.org/2010/06/03/homemade-playdough-from-homemade-by-jill/ Elkészítés: -Össze kell keverni a száraz hozzávalókat (kivéve az élelmiszer színezék). Közepes serpenyőben, lassú tűzőn folyamatosan keverni kb. 1,2 percig, amíg sima nem lesz. -Amikor a tészta kihűlt, labda formájúra összegyúrni. -Annyi részre vágni, ahány színű gyurmát szeretnétek készíteni belőle. Majd külön, külön belekeverni az ételfestékeket a tésztákba. Zselés ételfestéket javasolnak az elkészítéséhez. (Nem tudom nálunk lehet e ilyet kapni? Folyékony ételfestékkel még nem próbálták ki.)
Nálunk a kislányok többségben vannak, ezért nem autót, rakétát készítettünk a készen vett gyurmákból, hanem gumibabákra báli ruhákat:) Lehet legó bábukra is vagy más apró babákra.
Nagyon fontos, hogy a gyerekek megtanuljanak párosítani. Nemrég tettem fel egy gyűjteményt és ismét rátaláltam egy szuper oldalra, amiről ingyenesen kinyomtatható ez a segédanyag. Amikor az ember azt hallja, hogy egyenlet, egyből a matematika jut az eszébe. Pedig az egyenlet arra is utal pl., hogy egyforma vagy különböző. Ezáltal megtanulja a gyerek összehasonlítani a dolgokat, és nem azt fogja érezni, hogy egyáltalán nem érti a matematikát. Nemrég hallottam egy kedves ismerősömtől, hogy az emberi gondolkozás egyik alapja az összehasonlítás.
Ezt a könyvet elsősorban azoknak a szülőknek ajánlom, akik autista gyermeket nevelnek. De minden olyan szülőnek is, aki -speciális gyermeket nevel -szeretne tenni gyermeke jövőjéért -szeretné felismerni a gyermekében lévő tehetséget -nem fél kipróbálni más nevelési, oktatási alternatívákat -nem sajnál időt, energiát fáradságot, befektetni egy életbe
Ez a könyv egy anyuka története, aki szembemegy az árral. Figyel a gyermekére, nem törődik bele a diagnózisba, képes vitába szállni azért, amit jónak gondol gyermekével kapcsolatban. A nehézségek között is feltalálja magát. Kitartása, odaszántsága, bátorító példa lehet számunkra, még ha nem is lángelme a gyermekünk. Mert minden gyermekben van tehetség, csak meg kell találnunk azt és abba az irányba kell mozdítani a sorsát, hogy ki tudja bontani "szárnyait." A magyar közoktatás rendszere nem igen kedvez ennek:( Biztos, hogy nem egyszerű így, de érdemes próbálkozni.:) Ami még nagyon nemes dolog szerintem, hogy ő maga is foglalkozott speciális gyerekekkel és mindezt ingyen, önerőből, saját zsebből, annak ellenére, hogy nem éppen gazdag. Idézetek a könyvből, amik engem megragadtak: "A gyermekek érdeklődésének a meglovagolása talán nem tartozott a velük foglalkozók hagyományos eszköztárához, én azonban mindig is eléggé ebben a szellemben dolgoztam a napköziseimmel. ...mindenkiben rejtőzik ösztönös tehetség, amivel nyújtani tud valamit, még ha nem várt formában jelentkezik is. És kezdtem úgy vélni, mindenki attól függően érhet el nagyszerű eredményeket, hogy már gyermekkorában felismerik és hasznosítják-e a tehetségét. Újra meg újra feltűnt, hogy ha a gyermekek azzal foglalkozhattak, amit szerettek, ez egyéb készségeiket is fejlesztette. Én már évek óta hittem abban, hogy bármely gyermek felülmúlja várakozásainkat, ha módot találunk szenvedélye fölszítására. ...ez a hozzáállás a sajátos nevelési igényű gyerekeknél ugyanolyan eredménnyel jár, amilyet az évek során a kezem alatt megfordult átlagos gyerekeknél tapasztaltam. Szinte mindenben, amit csináltunk, akadt valami tapintási összetevő. ...meggyőződésem az is, hogy az érzékeinken át gyógyulunk, és ez nemcsak az autista gyerekekre és sajátos igényű más emberekre, hanem mindenkire érvényes." Szeretnél többet, akkor olvasd el a könyvet:'))) Megvásárolható:https://www.libri.hu/konyv/kristine_barnett.a-szikra.html